Czy pieluszki wielorazowe są ekologiczne? Czy są lepszą dla środowiska alternatywą jednorazowych pieluch, czy może to tylko wyświechtany frazes producentów wielorazowych pieluszek? Wiele osób zadaje sobie takie pytania podejmując decyzję w co i w jakich proporcjach wyposażyć wyprawkę swojej pociechy. Jakie są fakty? Sprawdźmy to!

Pierwsze pieluszki jednorazowe powstały w połowie XX wieku. Szacuje się, że czas rozkładu takiej pieluchy to 500 lat! To znaczy, że pierwsze jednorazówki (użytkowane przez osoby, które dzisiaj są w już w podeszłym wieku) tak naprawdę są na początku procesu rozkładu, bo minęło dopiero kilkadziesiąt lat z tych pięciu stuleci. To robi wrażenie. A dostęp do pieluch jednorazowych wciąż rośnie, więc będzie ich na wysypiskach coraz więcej. Inna liczba robiąca wrażenie to ilość jednorazówek, któe produkuje tak pieluchowane dziecko. Noworodek zużywa od 10 do nawet 16 jednorazowych pieluch na dobę. Uśredniając tę liczbę możemy przyjąć, że w pierwszym miesiącu życia jednego tylko dziecka na wysypisko trafia ok. 400 pieluch jednorazowych. Mnożąc to przez czas, w którym dziecko wymaga pieluchowania otrzymujemy tysiące sztuk jednorazówek. Szacuje się, to może być nawet 2 tony odpadów przypadających na jedno tylko dziecko! A co ze składem? Tutaj sprawa nie jest łatwa- producenci zasłaniają się tajemnicą produkcji. Ogólnie pieluchy jednorazowe to miks tworzyw sztucznych, plastiku, folii i celulozy, czyli materiałow, któe nie są biodegradowalne. Inne składniki to podkładka absorpcyjna, włókniny, elastyczne nici, kleje, rzepy, farby używane do kolorowych nadruków oraz substancje zapachowe. 

A co z pieluszkami wielorazowymi? Do produkcji materiałów zużywa się wodę, do prania pieluszek również, poza tym używane są detergenty, ale wykorzystanie tych zasobów jest niewspółmiernie mniej szkodliwe dla środowiska, niż miliony pieluch zalegające na każdym wysypisku śmieci. Poza tym pieluchy wielorazowe bardzo często przechodzą na użytek młodszego rodzeństwa, a nawet używane są wielopokoleniowo! 

W obliczu powyższych faktów nie może być wątpliwości, co jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem- pieluszki wielorazowe są lepsze dla środowiska niż jednorazóki, i nie jest to kolejna ekościema! I mimo, że świat bez pieluch jednorazowych wydaje się niemożliwy, myślę że warto chociaż zredukować ich ilośćw wyprawce dla dobra dziecka i naszej planety.